SAHA DENETİM UYGULAMASININ OLMAZSA OLMAZLARI!

Geçtiğimiz hafta Microsoft’tan Mustafa Aşıroğlu ve Intellect BI’dan Halil Gungormus ile PowerApps ile sıfırdan saha denetim uygulaması webinarımızda yaptığımız basit örneği hızlıca görmek isteyenler için gif halini paylaşıyorum. Mail adresini iletenlere “.msapp” halini de ilettim.

Ayrıca aşağıdaki görselde, kısa sürede tamamlamak üzere olduğumuz, mantıken benzer fakat oldukça kapsamlı saha denetim projemizin akışı ve görüntüleri yer alıyor.

Daha önceki yıllarda, Türkiye’de 200’e yakın mağazası olan-Döner Restaurantları olan bir markaya, diğeri Perakende Mağazacılık sektöründe 1000’e yakın mağazası olan iki farklı yerli firmaya benzer audit projeleri yapmıştım. Biri o kadar eski bir proje ki, PowerApps’in Türkiye’deki ilk Audit App geliştirten müşterisiydi yüksek ihtimalle. Her ürünün ilk dönemlerinde ufak sorunlar oluyor tabi. O zaman da, bizi zorlayan aksaklıklar olmuştu Projede. Neyse ki, artık herşey oturmuş durumda Power Apps’te.

Şimdi webinardaki alıştırma örneğimiz gibi tek tablolu, tek satırlı, tek sorulu bir saha denetim uygulamasındansa, kapsamlı bir saha denetim uygulamasının nasıl olması gerektiğine, iş biriminin neler beklediğine bir bakalım.

Bir saha denetim uygulamasında, birden çok soru grubu, gruplarla ilişkili birden çok soru yanıtlanabiliyor olmalıdır. Ayrıca genellikle her soru için istenildiği kadar fotoğraf kaydedilebilir olmalıdır. Kullanıcılar, daha sonradan istediklerini zaman, mağaza, tarih vb. seçimlerle bir bakışta kolay anlaşılacak şekilde takvim üzerinden kendilerine ait denetim sonuçlarını görüp, istediklerinin detaylarını fotoğraflarıyla beraber incelemek isterler. App, geriye dönük tüm detayları kullanıcılara kolayca gösterebiliyor olmalıdır. Bazı üst yetkili kişiler önceden belirlenmiş kişilerin ya da sorumlu oldukları mağazaların sonuçlarını birlikte görmek ister. Yine yetki dağılımı bunu da destekliyor olmalıdır. Eğer denetimler mağaza bazında hedef verilerek yapılıyorsa, kullanıcılar günlük ve haftalık hedeflerinin nerede olduğunu, hangi mağazalarda eksik denetim kaldığını kolayca görebilmeliler.

Denetim biter bitmez, düşük not olan bir mağazanın müdürünün durumdan hemen haberdar olması ve hızlıca aksiyon alması isteniyorsa, ilgili mağazaların müdürlerinin mail adresleri sisteme kayıt edilerek, ilgili denetim koşulları oluştuğunda uygulama, ilgili kişilere otomatik olarak mail gönderilebilmelidir.

Diğer yandan PowerApps sayesinde, artık bu tarz bir uygulamayı sahiplenen departman “IT” olmak zorunda değil. Dolayısıyla gerçek iş biriminin, IT’ye ihtiyaç duymadan uygulamanın veritabanı neresi olursa olsun, soru ekleyebilmesi, soruları ilelebet ya da istediği bir dönemde aktif-pasif hale getirebilmesi önemlidir. Bu nedenle uygulamanın içerisinde bir de Admin panel yer almalıdır. Bu panel talebe göre genişletilebilir. Genelde soru ekleme-pasif etme işlemleri yanı sıra bir de Admin atama – kaldırma işlemi yer alır. Denetim sonunda atanacak mail Microsoft Flow aracılığıyla çalışır. Ancak tabii ki yine son kullanıcının ya da iş biriminin bu konuda bir efor sarfetmesine gerek yok. Uygulama arayüzünden, mail ile ilgili ayarları da kolayca yapabileceği ekranlar geliştirilebilir.

Son aşama tabii ki Power BI ! Bu kadar düzenli ve zamanında veri toplamanın en güzel yanı, sahadan gelen tüm sonuçların ekstra hiç bir efor gerekmeden tek bir noktaya yazılması ve böylece de, ülke çapındaki tüm mağazalarınızın anında analiz edilebilir hale gelmesidir. Üstelik Power BI’a gelen data istenilen hesaplamalarla, çok daha farklı durumları ortaya serebilir. Örneğin eğer varsa sorularınızın kat sayılarına göre ağırlıkları hesaplanarak daha doğru sonuçlara ulaşılabilir. Mağazaların soru grubu bazında performanslarını ölçebilir, denetmenlerin performanslarını ölçebilir, denetim sonuçlarından aksiyon alan-almayan mağaza müdürlerinin performanslarını ölçebilir, bangi mağaza hangi noktalarda eksik, hangi denetimler aksamadan yürüyor, mağazalarınız denetimlerle iyiye gidiyor mu? Farklılıklar nerelerde oluştu vb. onlarca sorunun cevabını, nerede olursanız olun cebinizdeki cep telefonu ekranınızdan bir bakışta alabilirsiniz. Eskiden aylar alan ve büyük bütçeler ayırmak gereken bu tarz projeler, PowerPlatform gibi kolay ve bütünleşik bir yapı sayesinde minimum maliyet ve çok kısa sürelerde tamamlanıyor.

İş biriminizin performansını arttıracağını düşündüğümüz, aklınızdaki projeleri hayata geçirmek için bu platformla ya da bizimle tanışmanız yeterli 

(Biraz şekillenmesi için basic halinin görsellerini aşağıda ekliyorum. Dizayn ve akış olarak bittiğinde, video olarak tam halini de paylaşacağım.

#bicastle_tr #powerapps #powerplatform #branchaudit

Resim-1 Yeni Denetim

Resim 2 – Denetim Sonuçlarını Anında Listeleme

Resim3 – Tüm Denetimleri İstenilen Kriterlere Göre Bulma ve Görüntüleme

Resim4 – Uygulama Ayarlarını Değiştirme