1- PowerApps Envoirements, Canvas App, Model Driven Portal App Nedir?

İlk Canvas Uygulamanızı Geliştirmeye Başlarken:

Bu makale setinde PowerApps‘a veritabanı eklemeyi, kullanıcıdan alınan bilgileri veritabanına kaydetmeyi, kayıtları listelemeyi ve kayıt bazında detayları göstermeyi bütün bir uygulama olarak adım adım yapacağız. Genellikle gördüğümüz hazır app oluşturma makalelerinden farklı olarak, bu makale için bir adminin ilk adımları diyebiliriz. Burada PowerApps ile kendi uygulamalarınızı geliştirmeye başlamak için tam da ihtiyacınız olan bilgileri bulacaksınız.

Powerapps Environments

PowerApps uygulamasını geliştirmeye başlamadan önce PowerApps ortamları hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim. Özetlemek gerekirse, app’lerinizin, flow gibi diğer bağlantılarının depolandığı bir Azure AD alanıdır, buradaki kaynaklara yalnızca bu tenant içindeki kullanıcılar erişebilir. Bir ortamda bir uygulama oluşturduğunuzda, bu uygulamayla yalnızca aynı ortamda dağıtılan veri kaynaklarına bağlanabilirsiniz. Bu da veri kaynaklarınızın PowerApps kullanıcıları arasında da ayrıştırılmasını sağlar.  Sitede görünen uygulamalar, bağlantılar ve diğer öğeler artık seçilen geçerli ortama göre filtrelenecektir. Bunun dışında neden birden fazla ortam oluşturalım derseniz, Microsoft’un açıklamasını okumanızı tavsiye ederim. Çünkü bu sizin tercihinize göre değişebilir. Bazı şirketler, ortamları farklı ülkelerdeki kullanıcılarına göre oluşturur. Böylece kullanıcılar kendilerine yakın olan bulut depolama alanından uygulamalarına erişerek performans kazanırlar.

Uygulamaya başlamadan önce PowerApps’in 3 farklı hizmetinden de hızlıca bahsedelim. Şirket içi uygulamalar için Canvas App;  Bayiler, Alt yükleniciler gibi aynı tenant altında olmadığınız kullanıcılar için Portal App ve son olarak Model tabanlı uygulamalar geliştirmek için Model-Driven App bulunuyor.  Bu uygulamaların lisans tüketim biçimleri de hayli farklılık gösteriyor. Başlamak için ise hemen şimdi bir trial hesap oluşturmanız yeterli.

Şuan yapacağımız uygulamayı Canvas App olarak geliştireceğiz. Canvas App Nedir ?
Tam bir PowerPoint gibi, nesneleri sürükle-bırak hareketleri ile ekranları oluşturabildiğimiz, bulut ya da local’de 200 + veritabanına kolayca bağlanabildiğimiz, dili Excel ve biraz da SQL’i andıran, tüm mobil ve desktoplarda kullanılabilen bir uygulama geliştirme alanı. Şirket içerisinde (aynı tenant altında) kullanılmak üzere bir uygulama istiyorsanız Canvas App tercih edebilirsiniz.

Şimdi içerisinde neredeyse hiç kod olmayan, toplamda 1-2 saat içerisinde bitirebileceğiniz, bittiğinde şirket içerisindeki ilgili kişilerle anında paylaşabileceğiniz;  IOS, Android farketmeksizin marketten PowerApps’i indiren tüm mobil cihazlarda, tabletlerde ve masaüstü bilgisayarlarda kullanabilecek bir Canvas Apps kayıt uygulamasını yapmaya başlamak için bir sonraki makaleye buradan geçebilirsiniz.