Doğuş İnşaat “Proje Yönetimi Raporlama” Çalışmamızın ilk fazını tamamladık!

Yaklaşık 2 ay süren, Oracle veritabanına ve bazı Excel dosyalarına bağlanarak geliştirdiğimiz “Proje Yönetimi Raporlama” projemiz bu hafta itibariyle bitti.

Proje yöneticileri için, proje performansını takip etmek, projelerinin gidişatından haberdar olmak çok önemlidir.

Doğru KPI’lar ile sıkı takip, projenin gidişatı esnasında en doğru kararların alınması için en iyi bilgilendirmeleri sağlar. Bunun için temel hesaplamalar;
Tamamlanma Bütçesi (BAC), Planlanan Değer (PV), Fiili Maliyet (AC), Kazanılan Değer(EV) ‘dir. Bu dört temel değeri projeleri icin doğru bir şekilde veri tabanlarında tutan firmalar, Maliyet Sapması (CV), Zaman Sapması (SV), SPI, CPI ve daha bunlar gibi projenin hayati göstergelerini Power BI Dax ile yalnızca bir defa hesaplayıp; tarih, proje, proje masraf yerleri, proje masraf kalemleri vb. filtreler ile tüm KPI’ları tüm projeler ve tüm zamanlar için tek tıkla görebilirler. SPI ya da CPI gibi Kartların belirli değerlerin altına düşmesi halinde uyarı mailleri ile durumdan anında haberdar olabilirler.
Tek rapor üzerinden ilgili proje yöneticilerinin, sadece kendi projelerini görmelerini de sağlanabilir.
Ustelik tüm bunların harika grafikler ile rapora bir bakışta anlaşılacağını da deneyimlerimizle garantiliyoruz 🙂 Siz de proje yöneticisi olarak tek ekrandan tüm projelerinize hükmetmek istiyorsanız, mutlaka Power BI ile tanışın!