Measure’lar için Özel Tablo Oluşturma Yöntemi

Bu yazıda Measure’larımız için özel tablo oluşturmayı ve önceden oluşturulmuş Measure’ları bu tablonun altına getirmeyi göreceğiz. Böylece çalışırken measure’ları daha hızlı bulabileceğiz.

Yeni measure oluşturduğunuzda bulunduğunuz tabloya yeni sütun eklenmez. Yani aslında Measure’lar tablolardan bağımsızdır. Ancak yine de illa ki bir tablo seçili iken oluştukları için, o tablonun öğesi gibi gözükürler. Tabloya bağlı olmak zorunda olmadıkları için, projede bir süre sonra farklı tabloların altında bir sürü measure oluşturduğumuzu farkederiz. Rapor görselini oluştururken measure’ları bir bakışta bulamayıp tablolarda aramak çok can sıkıcıdır.

Bu nedenle bir tane boş tablo oluştururuz ve measure’ları artık o tablonun altında oluşturmaya başlarız ayrıca önceden oluşturduklarımızı onun içine taşırız. Peki Nasıl?

ENTER DATA yöntemi

Normalde, herhangi bir yerde yazmayan bazı kısa bilgileri, Power BI’ ya tablo olarak eklemek için Enter Data işlevini kullanırız. Şimdi sadece tablo oluşturmak amacıyla bu işlevi kullanacağız. Home Sekmesinden Enter Data butonuna basarız, Column adı vs belirlemenize gerek yok çünkü tek amacımız bir suni tablo oluşması. Tablo adını belirleyip Load butonuna basarız.

No alt text provided for this image

Artık yeni measure’ları bu tablo seçili iken oluştururuz! Böylece measure arama derdinden kurtulur tertemiz çalışırız 😊

Tablolar Arası Measure Taşıma

Measure’ların yerini (hangi tabloda olacağını)istediğimiz zaman değiştirebiliriz. Daha önceden oluşturduğumuz farklı tablolar altındaki Measure’ları yeni tablomuza taşımak için ekranın en sağındaki Fields panelinden ilgili measure seçilir ardından Modeling sekmesi, Home Table ve açılan listeden taşımak istediğimiz tablonun adı seçilir.

No alt text provided for this image

Tabloyu Measure Tablosuna dönüştürme !

Bence işin en keyifli tarafı. Bunun için öncelikle mutlaka tabloda en az 1 tane measure bulunmalı ve tabloyu ilk oluştururken default olarak eklenen Column1 ‘i mutlaka silmeliyiz.

No alt text provided for this image

Ardından Fields Panelinden bir kez daraltıp geri açtığımızda tablomuz Measure simgesine dönüşmüş ve ilk sıraya yerleşmiş oluyor. Böylece bir sürü tablo içerisinden measure arama derdi tamamen son bulmuş oluyor .

No alt text provided for this image

Çok pratik ve çok verimli bir yöntem! Hatta farklı hesaplamalara hizmet eden measurelarınız için birden fazla Measure Table oluşturarak çalışmanızı tavsiye ederim.
Sevgiler